понеделник, 15 юни 2015 г.

Бащата на манипулацията

"Бащата на манипулацията" - една книга за живота на Едуард Л. Бенрайс, написана от Лари Тай. Пригответе се истината на пъблик рилейшънс. Не какво се е случило, а защо и в чий интерес!

Преди всичко трябва да кажа, че Едуард Л. Бернайс е бил изключителна личност! Този човек не се е подчинявал на приетите норми, защото е бил убеден, че обикновените правила не се отнасят за него. През целия си живот, Едуард Бернайс многократно доказва, че може да променя реалността, като създава нова такава! Той буквално си е играл и експериментирал с поведението на хората с цел да открие какво ги кара да действат и какво влияе на тяхното поведение. Този човек заслужава далеч по-голямо признание от това което получава.

"Бащата на манипулацията" според мен е не само автобиография за кариерата на Едуард Л. Бернайс, но и на монументалните открития в резулат на неговия труд. Наистина може да се каже, че Бернайс е бащата на връзките с обществеността, каквито ги познаваме днес. 

Изследванията на Бернайс са постигнали и невъзможното в улавянето на социалното, политическото, икономическото и културното развитие по онова време. Това е помогнало на Бернайс да разбере поведението на хората и да постави основите на тази невероятна професия. Той е бил сигурен, че светът се управлява от интелектуален елит. Именно сред този елит Бернайс поставя специалиста по пъблик рилейшънс, който трябва да познава обществото и да може да вплете интересите на своите клиенти в общественополезни каузи.

Авторът Лари Тай описва Бернайс в една много положителна светлина. Книгата е организирана така, сякаш са поставени основни точки, които очертават отношенията на Бернайс с различните предприятия в съответния етап от неговата кариера. В цялата книга, Лари Тай ни убеждава във величието на Бернайс и степента на която той е важен за обществото. Забелязах един такъв пример, когато Лари разказва за ролята на Бернайс в конфликт свързан с Гватемала и компанията "United Fruit Company". В действителност тактиката на Бернайс (да публикува множество статии в пресата, свързани с комунистическото влияние на Гватемала), всъщност са довели до брутален бунт срещу правителството. Лари Тай го описва като ключов източник на информация за пресата, особено либералната такава, точно по време на превземането - той е издал първата информация на публиката, свързана с превземането. В книгата, Лари не очертава достатъчно негативите в делата и практиките на Бернайс и в този смисъл, смятам че тази автобиографията е разказана само от едната страна на нещата.

Ето малко повече за тази история: Бернайс оглавявал кампания срещу Гватемала, в която гватемалският социалистически лидер Хакобо Арбенс Гусман бил превърнат в демон, подобно на Хюсеин, а американската публика била накарана да повярва, че страната й се бори срещу тиранията. Истинският облагодетелстван от тази прецизно създадена политика била компанията "United Fruit", чиято бананова корпорация била застрашена от новото ляво правителство на Гватемала. Компанията не е могла дори да бъде заподозряна. 

Въпреки, че Лари Тай хвърля всички практики на Бернайс само в положителна светлина, аз по-скоро съм съгласна с неговите аргументи, отколкото обратното. Единствено не съм съгласна със степента до която Лари възхвалява Бернайс, защото доколкото съм чела, Бернайс е бил мотивиран главно от финансовите изгоди, които му предлагали неговите клиенти. И може би по-рядко от морала и предпазливостта в името на здравето и безопасността на хората. Все пак, Бернайс е бил човекът, който повече от всеки друг е успял да накара жените на пушат и завинаги е поставил бекона и бърканите яйца на масата за закуска на американците. Той е имал силно влияние във всичко в живота на американците - от продуктите, които купували, през местата, които посещавали, до храната, с която закусват и до днес.

Въпреки това, Бернайс е допринесъл много за обществото и много от нещата за които Лари пише подкрепят това твърдение. Както казва самият Лари - гениалността на Бернайс е безспорна! Той е бил в състояние да съпоставя идеи и концепции с продукти и услуги и да разшири много бизнеси. Например, Лари пише как Бернайс придобил първата си работа като Главен изпълнителен директор (CEО), на два медицински вестника. Той отчита тогавашната тийнейджърска амбиция и порив демонстрирани от Бернайс. Как той мотивирал един Richard Bennett (известен актьор) да създаде филма "Вредни неща" - пиеса на Еужен Брийо. Пиесата разказва за болен мъж от сифилис, който се жени и децата му се раждат болни. Това атакува господстващите по онова време стандарти за непристойност на такъв вид теми. По онова време е било табу да се дискутират болестите, предавани по полов път, още по-лошо да се говори за предпазване здравето на хората, но "Вредни неща" прави именно това, благодарение на Бернайс. Той научава, че Richard Bennett проявявал интерес да продуцира "Вредни неща" и Бернайс му написал писмо, в което казва: "Редакторите на "Медикъл ревю" подкрепят заслужаващо похвала намерение да се борите със сексуалната пуританщина в Съединените щати, поставяйки на сцена пиесата на Брийо "Вредни неща". Можете да разчитате на нашата помощ."

В книгата пише, че Еди Бернайс и неговият другар Фред Робинсън организират фонда, който плащал за продукцията на филма, само и само той да стане реалност. Това показва, че дори в млада възраст, Еди отчаяно копнеел за слава и място в историята. 

През целия си живот, Бернайс работил и проектирал делата си, така че да остане в историята като основател на професията си. Дори понякога си навличал подигравки от колегите си в индустрията за своите непрестанни самореклами. Независимо от това, Едуард Бернайс си заслужава титлата, дадена му от репортера на Boston Globe - Лари Тай - "Бащата на манипулацията" или както е истинското наименование на английски - "The Father of Spin".

Докато тази книга се пишела, Еди Бернайс все още бил жив и помогнал в създаването и като стимулирал откриването на истината. "След смъртта си, той завещал на библиотеката на Когреса, повече от 800 кутии с лични и служебни бележки, разкриващи в детайли кампании, по които е работил, както и тактики и стратегии, използвани в цялата му кариера от осем десетилетия. Документите на Бернайс хвърлят светлина не само върху самата професия ПР. Те показват дори и понякога обезпокоителни сведение за някои от най-интересните моменти в историята на ХХ век - как ни накараха да пием бира, обявявайки я за "модерната напитка" или как пушещата жена стана социално приемливо явление (не че аз не пуша). Компаниите, обвързани е тези кампании, не искали да се разгласяват подробностите около тези събития, извинявайки се с факта, че не пазят никакви документи. Но Еди Бернайс е запазил всяко листче хартия, което е дал или взел, като желанието му било след смъртта му да станат общодостъпни. Правейки това, той ни позволи да видим точно как са се правели политиките на компаниите и как в много от случаите са се базирали измами."
Подобно на Фройд (чичото на Еди Бернайс), който революционизира начина, по който човечеството осмисля поведението на личността, Еди успява да преобразува нагласите на груповите действия. "Той използва идеите на чичо си в комерсиалната сфера, за да предвиди и после да приспособи вярванията на хората и начина, по който те действат. Няма значение, че те самите не осъзнават това. На практика така дори е по-добре. И точно както Фройд бе възнаграден с титлата баща на психоанализата, Бернайс става известен по целия свят като бащата на пъблик рилейшън. 

Въпреки всичко това, съществува поразителен парадокс в отношенията между Фройд и Бернайс. Чичото говори за "лечение" - за изваждане на повърхността на съзнанието, скритите мотиви, с убеждението че това ще помогне на хората да водят по-пълноценен начин на живот. От друга страна обаче, Бернайс използва психологически техники, за да замаскира мотивите на своите клиенти. Прави го като част от преднамерена стратегия, целяща да запази масовото публично несъзнание на силите, които работят за да изваят умовете им в нечии интерес/полза.

Характерно за Бернайс, но и отново парадоксално е неговото забележително откровение, че всъщност той наистина целенасочено използва манипулативни тактики в своята работа: "Ако сме разбрали механизма и мотивите на груповото съзнание, то тогава сега е възможно да контролираме и групираме масата, според нашите желания, без тяхното знание."

Когато Тай задълбава в личния живот на Еди Бернайс, той не се опитва да прилага поп психология към този 4-инчов човек, изглеждаш иначе толкова голям. Чрез множеството интервюта с неговото семейство, бивши служители и ПР колеги, Тай успява да покаже истинския характер на Еди. В крайна сметка, сред близките си хора, Еди изглежда като един стиснат, тираничен шеф, носещ своето вечно недоволство в продължение на десетилетия. 

В личен план, Еди не успява напълно да оцени най-големите ценности в живота - неговата лоялна и брилянтна съпруга Дорис и двете им дъщери Дорис и Ани. В книгата се разказва как той е бил добър съпруг и баща, само когато е искал да играе тази роля, но през повечето време, Еди е играл роли в други театри. Дъщеря му Дорис, твърде че "неговият живот се определя изцяло от неговата работа". Другата му дъщеря Ани пък - романистка и инструктор по писане, определя баща си с доста по-сурови думи: "наистина не смятам, че той изобщо е трябвало да бъде баща в живота си".

След седем десетилетия в Ню Йорк, Бернайс се премества със семейството си в Кеймбридж, търсейки благоприятна среда, за да напише мемоарите си. През 1980 година, той грижовно се грижи за съпругата си в нейните последни дни на земята. След това, Еди Бернайс бавно започва да се разпада. Последните 5 години от живота на Еди преминават като сапунена опера: любовница на възраст 2 пъти по-малка от него, публично твърдяща че в сексуално отношение Еди "не се задоволявал лесно" дори в 90-те си години; прахоснически начин на живот източващ богатството събирано през годините; обвинения в отвличане; съдебни дела; процесуални настойници; старческа деменция и упорита съпротива срещу смъртта. През 1995 година Едуард Бернайс умира. Погребение е нямало, защото Еди Бернайс не вярвал в Господ, нито в смъртта. 

"Бащата на манипулцията" е много повече от история на велик човек. Тази книга повдига важни въпроси свързани с начина на поднасяне на информацията пред американската общественост, въпроси които ни засягат повече отколкото самите ние осъзнаваме. Лари Тай концентрира толкова много в толкова малко страници, което е красноречиво за неговия талант! Нещо повече, той е разказал живота на Бернайс по увлекателен и уникален начин.

"Всъщност, това е книга, която показва как рутинно се моделира публичното мнение от различни сили в нашата култура. И по необходимост това е книга за развитието на пъблик рилейшънс и за демокрацията в ерата на контрол върху комуникациите."



Диляна Котева
(източник: книгата "Бащата на манипулацията" Лари Тай")

неделя, 14 юни 2015 г.

TED's Talk Johanna Blakley: Social media and the end of gender

В това видео, Джоана Блейкли разказва за социалните мрежи, остарелите метрики за измерване на интересите на хората и женското надмощие върху съдържанието във всички медии: http://www.ted.com/talks/johanna_blakley_social_media_and_the_end_of_gender#t-482116

Джоана твърди, че напоследък социалните мрежи започват да се превръщат в огледало на личния живот на хората. Причината за това е, че там всички ние харесваме и публикуваме съдържанието, което ни е интересно и по този начин се откриваме изцяло пред света. Въпреки това, според Джоана все още много компании и медии не се възползват от този достъп до информация. Те все още изчисляват интереса на хората с демографски метрики, показващи изключително сух материал в сравнение с информацията, до която могат да достигнат в социалните мрежи. Все още много медии смятат, че ако по демографски показатели даден индивид попада в дадена група (студент 18-24 години, мъж), той си пада по съответното медийно съдържание, характеризиращо категорията му (музика, кино, пътувания). 

Всъщност това далеч не е така, защото различните хора имат различни интереси, дори ако попадат в една и съща демографска метрика. Например, когато става дума за определяне на аудиторията на телевизионни предавания, компании като Nielson дори не броят хората над възраст от 54 години. Медиите пък смятат, че такава аудитория изобщо не съществува. Истината е че информацията, която идва от социалните мрежи може да разруши всички тези демографски кутийки и да покаже на компаниите, че всъщност хората са изключително различни, колкото и да им се иска да ги поставят под знаменатели.

По време на видеото си мислех - ами ако личната информацията за възраст, пол, семейно положение и др., бъде скрита от медиите и те можеха да наблюдават единствено това, което харесваме и публикуваме? Тогава нямаше да имат шанс да ни поставят под знаменатели като студент, женен, богат, беден, образован и т.н. просто защото такава информация нямаше да бъде налична. Следователно нямаше и да ни поднасят съдържание извадено от съответната демографска кутийка. Тогава какво ли съдържание щяха да ни поднесат? 

Ако се замислим, съдържанието което публикуваме и харесваме е в хиляди пъти по-ценно и определящо интересите ни, отколкото демографската група, в която са ни пъхнали компаниите. Джоана дава пример с това, че ако тя знае че един човек гледа сериала "Бъфи, убийцата на вампири", би разбрала много повече за този него, отколкото ако знаеше само на колко години е той. 

Статистиката на Джоана на база потребление на социалните мрежи според възраст и пол, показва интересни факти. Във всички възрастови интервали (15-24, 25-34, 35-44, 45-54, 55+), дамите са по-активни потребители в социалните мрежи от мъжете. Ако погледнем и времето прекарано в тях, дамите отново са повече от мъжете. Съответно, това би трябвало да се отразява на съдържанието там - повече женско съдържание, отколкото мъжко. Означава ли това обаче, че жените ще превземат медийте и в глобален мащаб? Ще има ли повече анимационни герои от женски пол в детските или игрите, тв предаванията или блокбъстарите? Всъщност дори статистиките да сочат натам, това за момента е невъзможно. Може би обаче, компаниите ще започнат да наемат повече медия специалисти от женски пол. Дано! :)
Ако погледнем как хората обичат да се забавляват, можем да разберем много за тях - от това как се грижат за здравето си до политическите им симпатии. Моето мнение обаче е, че все още този обем от информация е невъзможно да се преработи и постави отново в кутийки, защото е гигантски. Така изглеждат нещата днес, но съм сигурна че след още няколко години автоматизацията на данни ще надмине в пъти и сегашните си граници.

Диляна Котева

петък, 12 юни 2015 г.

Значи имаш идея?!


Най-готината реклама, която гледах наскоро - "Let it fly" на американската авиокомпания Virgin Atlantic. https://www.youtube.com/watch?v=s87zEz4Ybho 


Рекламното видео е тип филм, действието се развива бързо - в рамките на една минута, а кадрите са доста. Рекламата е мотивираща особено за хората, които постоянно раждат идеи. Едновременно с това те подтиква да действаш - от кадрите с химикалка в ръка, до хващането на самолета и пристигането на срещата. Прехвърля те от едно място на друго, като ти показва и двете страни на представата за пътя на една идея до осъществяването й. 

А ето ги и тях:
1. Написваш идеята върху обикновен лист хартия или написваш цяла енциклопедия "Game Changing Business Platform".
2. Хващаш евтин самолет с азиатци или хващаш Virgin Atlantic.
3. Вкарваш се във вид, наспиваш се и си правиш прическа, а след това отиваш на среща с тигрите или с надменни директори, които те смятат за загубеняк.
 4. Отиваш на по-голяма среща, където те слушат десетки световни бизнес лидери, които се чудят какъв е този клоун или 4 минути по-късно, цялата зала ти ръкопляска и хвърля листа във възторг от твоята гениалност! 
Накрая всички искат да ти вземат идеята и целият град вече знае за нея.

Забелязах, че сред бизнес лидерите, жените са не по-малко на брой от мъжете - на бизнес срещата с тигрите и дори накрая, когато най-богатите  бизнесмени с присвити очи се втурват към героя с идеята. В последните 10 секунди, слогана обяснява сценария: "Life doesn't come to you, so go to it and let it fly".

Диляна Котева

сряда, 10 юни 2015 г.

Guinness - Made of more

През 2014 година, на рекламния фестивал Clio Awards, Guinness спечели наградата "Рекламодател на годината"! Рекламите, които този уникален бранд пусна бяха няколко, като всички завършваха със слогана "Made of more". В някои от тях, този слоган имаше и продължение: "The choices we make reveal the true nature of our character". 
Повече от 250 години, Guinness е марка, която вярва в добротата, лоялността и истинската съпричастност между хората. С всяка една своя реклама, марката разкрива пред зрителите тези качества у хората, като разказва истории от ежедневието. В тази статия, ще Ви покажа 3 от рекламите на Guinness, които ме впечатлиха и докоснаха най-много:

https://www.youtube.com/watch?v=0Vxjh6KJi8E

Отдаденост, лоялност и приятелство - трите човешки качества, които тази реклама разкрива. Впечатли ме, защото в началото си помислих "Колко жалко, за хората които са в това положение, но виж как продължават живота си!" Но след няколко секунди, когато всички развързаха коланите около краката си и се изправиха без един човек, просто настръхнах. Всички заедно излязоха от залата и отидоха на по бира, както правят истинските приятели. Те играха със своя приятел като равни, за да го накарат да не се чувства различен. Това е една обикновена история, която разкрива необикновена доброта, характер и съпричастност!

https://www.youtube.com/watch?v=WpE9Xk0d5Qg

Втората реклама, която ме впечатли е за две сестри, които са олимпийски състезатели. Рекламното видео е дълго една минута, като през цялото време се показва само едно изображение, но думите, които се сменят отдолу ме държаха в постоянно напрежение. През по-голямата част от рекламата, думите се повтаряха и все очаквах да се промени нещо, но тази промяна дойде в точния момент под точната музика. Рекламата разкрива истинската съпричастност на двете сестри една към друга в борбата им към успеха. Знаем, че за всеки състезател, нечуваните постижения са крайната цел, а тези сестри си подават възможностите една на друга, сякаш това е игра на шансове.

https://www.youtube.com/watch?v=rx0MRawkrj4 

Последната реклама показва как една дама, която работи на бара, всяка вечер сервира една чаша бира на една определена празна маса. Всички в околността, които посещават този бар знаят, че тази бира е предназначена за един от хората, които работят в армията и които защитават народа. В бара се случват различни неща, но тази маса винаги се заобикаля. Една вечер обаче, докато всички си пият бира и си говорят, влиза един военен мъж, който поглежда към масата с бирата, знаейки че тя е за него и вдига тост към дамата на бара, в знак на благодарност. Благодарност, че въпреки че отсъства, той винаги е в мислите на хората! Отново съпричастност, доброта и лоялност в хората!

Guinness вярва, че всекидневните избори които правим, разкриват истинската природа на нашия характер. Това е и слогана на тазгодишната кампания, това е и значението на "Made of more".

Рекламната агенция, виновник за реализирането на тази кампания е BBDO.

Диляна Котева

С родители на пазар

Спомняте ли си статията "Защо купуваме - пазаруващите деца"? В нея, чрез примерите на Пако, се опитах да Ви покажа всъщност колко важни са децата в магазините. Днес попаднах на подобна статия - "Децата, не ги подценявайте в своите рекламни послания", където авторът обръща внимание към подбора на думи в рекламите. 
Определено, ролята на децата в магазините до своите родители, вече започва да става все по-осезаема, особено когато говорим за големите супермаркети. Както знаем, повечето семейства предпочитат по-скоро да пазаруват на места, където има всичко, отколкото в отделни магазини, например за перилни препарати (каквито вече почти няма). И след като са тръгнали на голям пазар, а не отскачат за малко до магазина, вероятно са взели с тях и детето си на разходка. Децата са много по-силно емоционални и лесни мишени за реклама, тъй като все още не са пренаситени на нея, за разлика от техните родители. Освен това, децата не изкарват пари, не знаят кое колко струва и всичко цветно, сладко и ароматно им харесва. Затова, ако имате продукт, чийто таргет е детската аудитория, по-добре се замислете какво рекламно послание им поднасяте. Рекламата насочена към децата, определено си струва! 

В статията, която днес коментирам, авторът е дал няколко съвета какъв подход да предприемем към децата. Един от съветите е да бъдем "kid-friendly" и да възприемаме децата като сериозни клиенти. Въпреки това, аз смятам че това е нож с две остриета, защото това прави лошо впечатление на родителите. Какво бихте си казали, ако сте родител и се отплеснете в някой щанд за секунда, а когато се обърнете, видите търговски консултант на магазина да показва стоката на Вашето дете? Би било забавно, но не и на Вас. Съгласна съм да има послания като кратки надписи или картинки на нивото на очите на децата в магазините, но не и към тях да бъде проявявано отношение като към възрастен клиент. 

Има и друга страна на нещата. Ако Вашият магазин или марка, се харесва твърде много от нечие дете, има риск родителите всеки път да заобикалят Вашия магазин или пък щанда с Вашата марка. На детето му е достатъчно само да го види, за да се присети, че иска пак от този продукт и да започне да мрънка, а пък на Вас далеч не Ви е до това. Мисля, че примерът с песничката на Jumbo и рекламата (по радиото и телевизията) е показателен затова как една реклама може да бъде нетърпима от родителите, но обожавана от малчуганите. 

Рекламното послание е важно, но са важни и много други елементи, за да бъде извършена продажбата на продукта. Ако тази съвкупност от елементи сработи и успее да достигне до децата, тя ще достигне и до носителите на портфейлите - родителите.


Диляна  Котева
(източник: моите статии + http://princeps.bg/blog)

понеделник, 8 юни 2015 г.

Кампанията "Погледни бежанците с други очи" продължава

New Moment продължава кампанията "Погледни бежанците с други очи", която започна в края на миналата година. Новата инициатива ще се казва "Животът на Хана". В нея ще бъде представена историята на бежанеца от Сирия Хана, разказана графично от криейтив екипа на агенцията и професионалния илюстратор Иван Янчев. 

"По повод Световния ден на бежанеца, 20 юни, в столичната галерия Credo Bonum ще бъде организирана изложба със сцени от живота на Хана, които "пресъздават знакови моменти от тежкия път на бежанците към нужното им убежище", разказват от агенцията. По време на официалното откриване картините ще се предлагат за продажба, а събраните средства ще отидат за грижи за жените, мъжете, непридружените деца и семействата, потърсили закрила в нашата страна. Графиките ще останат в столичната галерия до 5 юли, входът за експозицията ще е свободен, а всеки желаещ посетител ще може да подпомогне бежанците в България с дарение в предвидената за целта урна в галерията."


Според мен това е наистина един достоен проект, който заслужава да бъде видян! Тази кампания стъпва на прости човешки послания, които нямат нужда от тълкуване. Както знаем през изминалата година близо 9000 бежанци от Сирия, потърсиха закрила в България. За съжаление обаче, много българи реагираха остро на гостоприемството, което страната ни оказа и чухме за много ксенофобски прояви от страна на българите. С тази кампания, която започна още миналата година и която продължава и в момента, New Moment цели да промени отношението към бежанците в страната ни, като ни покаже техния тежък живот и ужаса през който тези хора преминават. 
Кампанията "Погледни бежанците с други очи", спечели първо място на тазгодишните награди на BAPRA Bright Awards в категория "Кампания за устойчиво развитие". В категорията участваха 27 кампании, но престижната статуетка за първо място, взеха New Moment New Ideas с "Погледни бежанците с други очи"!


Диляна Котева

сряда, 27 май 2015 г.

NEXT-DC представи Quotes Magazine

Докато разглеждах седмичните новини, ми попадна статията в онлайн изданието на Капитал, че NEXT-DC са реализирали нов проект - Quotes Mag. 

"Quotes Magazine e колекция от разговори с хора с различни професии и начин на живот. Целта на Quotes e да намира мнения и гледни точки за постоянно променящия се свят, и да представя вдъхновяващи и правдоподобни истории. Ето защо Quotes се интересува не толкова от известните, колкото от тези, чиято работа дискретно тласка света напред."

Много добре казано! Действително в това онлайн списание, могат да се намерят изключително интересни истории, които да Ви вдъхновят, мотивират и най-вече да Ви накарат да почувствате надежда. Надежда, че имаме бъдеще и че всъщност е пълно с успели хора, които с честен труд са постигнали мечтите си.

Идеята за това списание много ми допада, защото за първи път в него се разказват истории на истински успели личности, които няма къде другаде да прочетем. Гениалната идея за историите на обикновените хора се крие в това, че тези разкази не са украсени и натруфени, нито пък са пречупени през призмата на някой "жълт журналист". Те са искрени и неподправени!

Историята, която наистина успя да ме докосне беше на Адриана Гец - "Когато Терминаторът ти отвори вратата". Адриана е продуцент, специализиращ в лицензирането на интелектуална собственост за филми, телевизия и реклама в Щатите. Впечатли ме, може би защото нейната професия се доближава много до моите мечти за кариерно развитие. А най-поучителното твърдение от нейния личен житейски опит е това:

"Тогава разбрах колко неверен е митът, че всичко става с връзки — за някои хора връзките са имали значение само за да бъдат допуснати в средата, но веднъж влязъл ли си там, всичко е меритокрация."

Много готин проект на NEXT-DC! Това, което мога да им пожелая е да продължават в същия дух и да популяризират успешно това онлайн списание! Хората в България наистина имат нужда да чуят тези истории!

Това е линк към списанието: http://quotesmagazine.com/bg/



Диляна Котева



сряда, 20 май 2015 г.

Ако знаехте как изглежда, нямаше да го откраднете

Това е една реклама създадена от Leo Burnett, Beirut за Virgin Radio през 2014 година. Слогана на кампанията гласи: "If you knew what it look, you wouldn't steal it. Say no to piracy.". 


Кампанията е създадена с цел да накара хората да се замислят какво правят, когато свалят незаконно музика. Създаването на музика е изключително труден креативен процес, който струва на творците много усилия и инвестиции, а всъщност чрез нелегалното сваляне на музика, техният труд не се възнаграждава. 95% от музиката в Близкия изток се разпространява нелегално и това сериозно вреди на музикалната индустрия. 


Това е един голям проблем и за България. Тук има много талантливи изпълнители, чийто труд се отплаща единствено чрез участия на живо из страната и чужбина. А какво да кажем за текстописците, създателите на мелодията и всички останали участници, които са неразделна част от всяко музикално произведение. Смятам, че би било хубаво ако българската музикална индустрия независимо от жанра, бъде подкрепена от подобна кампания. Разбира се, първата такава кампания, няма да успее да спре хората да свалят незаконно музика. Но все пак това може да бъде едно добро начало, което поне да накара потребителите да осъзнаят, че това наистина е кражба и неуважение към нечии творчески труд.

Кампанията за Virgin Radio е била позиционирана в множество вестници и списания, където хората можели добре да разгледат и оценят сложността и най-вече красотата на това произведение. Рекламата е спечелила няколко награди за креативност, най-голямата от които е на рекламния фестивал Epica Awards 2014 година - Grand Prix за категория преса.

Диляна Котева 

Повече информация и снимки:

http://results.epica-awards.info/2014/winner/15-00914-PRE/leo-burnett-beirut/nirvana

http://www.dandad.org/awards/professional/2014/writing-for-advertising/24030/virgin-radio-campaign/


вторник, 24 март 2015 г.

Да послушаме социалните мрежи

Ако и Вие, като мен сте част от нечий маркетингов отдел, тогава - четете. И така, нека послушаме социалните мрежи!? Само, че аз малко се изморих от хилядите инструменти и съвети за онлайн маркетинг, с които ни заливат всеки ден. Дори започвам да се притеснявам, че няма начин да настигна всички тенденции и новини. Все повече компании започнаха да разбират и оценяват силата на социалните мрежи. И ето, сега ни казват пък да четем всичко написано в тях, за да знаем с какво да залеем потребителите - старите и потенциалните. Стратегията е безумна, но ефикасна - просто наблюдавайте. Наблюдавайте всички разговори, коментари, похвали, мнения, въпроси, критики и всичко останало, което по някакъв начин има връзка с Вашата компания - например бизнес партньорите Ви, конкуренцията, пазарите и целия сегмент, в който се намирате. Ако правите само това в социалните мрежи, ще разполагате с толкова много информация, че може би ще си спестите бюджета за мониторинг, който плащате на друга фирма. Предполагам, току-що Ви прилоша като си представихте колко много работа е това, предвид няколко стотните фена на всичките Ви корпоративни социални профили?
Но има добра новина! Хората са изобретили онлайн инструменти служещи да "подлушват". Някои са безплатни, други платени. Това, което трябва да направите е следното:
1. Избройте ключовите думи - това означава и тези на конкуренцията. Важно е този списък да се проверява от време на време дали е достатъчно актуален и изчерпателен.
2. Задайте автоматично известие всеки път, когато някоя дума от списъкът Ви се спомене в нечии разговор. 
В крайна сметка, чрез тези автоматизирани инструменти за мониторинг, ще се сдобиете с ценна информация (стига да има кой да я чете и прилага), ще разберете къде се намирате в момента и доколко влияете на потребителите си. 

Безплатни инструменти:
http://www.brandwatch.com/2013/08/top-10-free-social-media-monitoring-tools/

Диляна Котева
(идея за статията:  http://voxycms.com/blog/posts/view/id/37)


четвъртък, 12 февруари 2015 г.

Защо купуваме - сетивният купувач

Днес повече от всякога купуваме въз основа на проба и допир. Защо според Вас, някой би желал да докосне нещо преди да го купи? Когато осезаемите качества са налице, трябва да знаем как е на допир. 
Например, Вие бихте ли си купили пуловер, без да го докоснете първо, за да усетите мекотата му? Ако не мога да докосна пуловера преди да купя, лично аз не бих го купила изобщо. Същото важи и за бельото, хавлиите, обувките, чантите и много други. Има и нетекстилни продукти, които подлежат на докосване, като например лосиони за тяло, червила, дезодоранти, инструменти за дома и други. Трябва да докоснеш нещо, ако то ще бъде държано, носено или използвано по някакъв начин. Според Пако, близо 90 процента от всички нови стоки за домакинството се провалят, но не защото хората не ги харесват - а защото никога не са ги опитали.
Може би най-очевидното място за докосване и пробване е при облеклата. Хората, които създават магазини за дрехи правят всичко възможно да можем да докосваме всичко, което е за продажба. Но според мен интериорните дизайни на магазините за дрехи са понякога крайно неподходящи. Къде бъркат ли? "Дизайнерите виждат пробните като бани без душ". Като една малка съблекалня, където купувачите могат да пробват дрехата, да хвърлят един бърз поглед в огледалото и да се преоблекат отново. Магазините проектират своите пробни така, сякаш не искат да хабят място, като ги направят по-големи. Не искат да похарчат по-голяма част от бюджета за места, които никога няма да бъдат снимани в списанията. Всъщност обаче, пробната понякога е по-важна от останалата част от магазина. Според мен тя е оръжие за продажби, подобно на рекламата. 
Да разгледаме няколко магазина. Например H&M в чийто пробни можем да си докараме алергия. Влизала съм в пробните на всички H&M магазини в града и винаги по пода е било пълно с парлаци прах. Наистина, няма ли кои да почиства магазина сутрин? А ако трябва да намерите продавач, който да Ви консултира къде се намира дадена стока, бързо ще стигнете до заключението, че е по-добре сами да си я намерите. Пробните на всички магазини от групата Inditex пък (Zara, Bershka, Stradivarius и т.н.) са с неприятно осветление. То винаги идва директно отгоре и в огледалото лъсват всичките ни недостатъци по тялото. Освен това, пробните са малки, но за сметка на това много на брой. Аз пазарувам почти винаги с някой, който да си дава мнението за това как ми седят дрехите. Но за този някой, никога няма стол, където да седне и аз да дефилирам. Затова, вместо този някой да стои прав и да се изнервя в чакане, започва да обикаля магазина. Аз трябва да го търся и настроението и на двама ни за пазар да се убие. Решението на този проблем е просто - сложете столове до пробните! Това няма да намали продажбите защото хората ще се заседят, а напротив - пробващият би купил повече неща. И още една идея - около тези столове или диванчета, сложете реклама на нещо. Чакащият би прочел и най-безсмислената листовка в такъв момент. 
От друга страна, Sephora е магазин, в който може да опитате почти всичко - от ароматите на всички изложени парфюми до лосионите за тяло и сенките за грим. Този магазин знае, че дамите обичат първо да пробват козметиката, преди да я закупят. Все пак  козметиката в Sephora се води висок клас и дамите предпочитат да знаят за какво си дават парите. 

Пазаруването е изживяване и магазините трябва да ни позволяват максимално да се докосваме до него. Ако имах собствена марка, със сигурност в бюджета си щях да отделя средства за мостри и създаване на възможности, клиентите ми да се докоснат, опитат или подържат стоката, която се опитвам да им продам.

неделя, 8 февруари 2015 г.

Защо купуваме - пазаруващите деца

Децата ходят навсякъде и днес те също пазаруват. В тази публикация ще Ви докажа този "феномен", разгадан както се досещате от Пако Ъндърхил.
В днешно време е почти сигурно, че и мъжете и жените работят постоянно. Това означава, че в едно семейство и двамата родители работят и пазаруването, което не може да се извърши през обедната почивка, трябва да стане по времето, когато цялото семейство е заедно. Детската градина или училището приключват, когато приключва и работният ден. 

Пазаруването се превръща в приятно излизане, а децата ходят навсякъде, защото родителите им ги взимат навсякъде. Пазарът иска деца и всъщност те вече консумират дори и повече масмедии от нас възрастните. Да сте забелязали как децата боготворят телевизионни герои, дразнещи песнички в рекламите и умело нарисувани панди, мечета, роботи, барбита и всякакви други участници в днешните реклами?
"Няма нужда да стоиш настрана от световния пазар просто защото си метър и пет висок, нямаш доход и не ти позволяват да пресичаш улицата без мама. Ти си икономическа сила, сега и в бъдеще и това има значение." Технически погледнато, родителите избират и купуват играчки, но на практика решенията се взимат от децата. Дори едно дете да не може все още да говори, родителят взима играчка от рафта, разглежда я и след това я разклаща пред лицето на детето, за да получи мнението, което в случая е важно. Ако детето захапе, родителят купува. Затова например повечето от играчките са опаковани така, че да могат да се натискат копчетата, без да се отваря опаковката. Пако споделя за един магазин - Zany Brainy, където мостри на играчките са разопаковани и поставени директно на пода.
Но има един малък проблем в това магазинът да е подреден така, че да хване вниманието на децата. Всъщност, след известно време преживяването в магазин, харесван твърде много от децата се превръща в нещо, което възрастният иска само да избегне. Тук решението може би е да се намери точният баланс.
В следващите няколко реда обаче, ще коментирам участието на децата в пазаруването, погледнато от друг ъгъл. Всъщност много често, поради същите причини изброени по-горе (че децата биват мъкнати навсякъде), децата попречват извършването на покупка. Добър пример затова са банките. След прочитането ми на книгата на Пако, започнах да се заглеждам повече в търговските обекти и нещата, които се случват в тях. Наблюдавали ли сте родители с малки деца в банковите клонове? Винаги всички ги пускат да минат първи, а когато им дойде редът, те гледат по най-бързия начин да приключат с банковия служител, за да излезнат навън с често размрънканото си дете. Защо на гишетата, банките нямат един прост инструмент за задържане на клиенти, като книжка за оцветяване и няколко цветни молива? Не вярвам инвестицията да е голяма, предвид че говорим за банка. Това би спечелило на служителя няколко минути време, в което той би могъл да предложи допълнителни услуги на клиента или пък нов заем. Много неща могат да се направят и за привличането на студентите. Например разработване на интериорен дизайн на клон за студенти. Не обичам банки и не смятам да давам повече идеи в тяхна полза, но това важи и за автосалоните, дрогериите, магазините за мебели. Смятам, че IKEA е пример за подражание в това отношение. Не само заради вниманието, което демонстрират към децата, но и затова че в този магазин всичко е открито и може да се пипне - следователно децата могат да взаимодействат с предметите. Първото нещо, което децата правят когато някой предмет привлече вниманието им е да го докоснат, да взаимодействат. 
Ами тийнейджърите? Те също нямат доход и покупките им зависят почти изцяло от родителите им. Тийнейджърите правят всичко за имиджа и възприемат много повече всички изкушения на рекламата, посланията на медиите и марките. Те още вярват в силата на една марка да придаде статус и харизма. 

Тийнейджърите обичат да претърсват света за икони или някакви други следи, че нещо - някакъв продукт, някакъв магазин - е създаден за тях. Отново добър подбор на думи от Пако: "Тийнейджърите обикалят магазините с приятелите си, за да разглеждат, когато искат да си купят нещо. След като са избрали и са получили одобрението на събния състав от техни равни, те се връщат с мама или татко - "носача на портфейла" - и бързо приключват транзакцията, като не искат да рискуват унижението да бъдат видени на обществено място да купуват дрехи с древните си родители".


Диляна Котева

четвъртък, 5 февруари 2015 г.

Къде и какво споделяме в социалните мрежи?

Впечатлена от статията в списание Мениджър: http://goo.gl/15D6lK ще коментирам моите наблюдения затова къде и какво споделят потребителите в социалните мрежи.
Според проучването на маркетинг компанията Fractl, САЩ и анализаторът на съдържание Buzzsumo, което обхваща 1 милион статии в Интернет от 190 източника, ето какви резултати са получили:
  • LinkedIn - 70% публикации с позитивен смисъл
  • Pinterest - 68% от снимките са с положително съдържание
  • Twitter - 40% от обсъжданите теми са позитивни
  • Google + - 45% споделяне на положителни истории
  • Facebook - 53% позитивно съдържание
"Емоционалният пейзаж на всяка мрежа може да е отражение на активността на медиите, които разпространяват в нея най-широко." Моето мнение е, че от всички социални мрежи, поне за България, Facebook е мрежата в която се разпространява най-много негативно съдържание. Тук става въпрос както за публикуване на статуси и информация, така и за коментари от страна на потребителите. Разбира се че в Pinterest ще има толкова много позитивно съдържание, все пак там основно има само снимки. Поне аз, досега не съм видяла нещо негативно в Pinterest, но това проучване може би разглежда коментарите в тази социална мрежа, а не снимките. Както според автора на статията, така и според мен, LinkedIn печели класацията за споделяне на най-много позитивна информация. Това е така може би поради факта, че това е мрежа за професионалисти, работещи хора, които се предполага че са достатъчно интелигентни за да си имат профил там. Facebook е "обща" социална мрежа. Там всеки има профил, дори вече и децата на средна възраст 12 години. 
В България Google+ и Twitter са най-малко използвани, но за сметка на това Instagram и YouTube присъстват в ежедневието ни постоянно. Като се замисля, във Facebook напоследък виждам споделени повече клипчета от YouTube, отколкото статуси на приятелите ми. 
Един съвет от мен: Споделяйте позитивно съдържание, което да зарежда хората, които го виждат! А когато искате да се възмутите публично, по-добре го направете с насмешка и вкарайте комична нотка.
Диляна Котева

Източник: http://goo.gl/15D6lK

сряда, 4 февруари 2015 г.

Предимствата на рекламните материали

Намерих изключително полезна статия за това какви рекламни материали да изберем, за да позиционираме името на компанията си: http://www.novavizia.com/nai-vajnite-predimstva-na-razlichnite-reklamni-materiali/
В тази публикация, ще коментирам най-адекватните според мен причини да избираме дадени рекламни материали, според тази статия. 
Бих казала, че почти всяка по-голяма от 30 човека фирма, разпространява брандираните си химикалки почти навсякъде, където отиде. Е, причините са че химикалките са евтини, приложими са за всеки вид бизнес и логото винаги се вижда - "Една химикалка средно бива притежавана от 8 човека, а това говори само по себе си, че са отличен избор бранда да достигне до много хора на ниска цена."
Календарите - отново са евтини, позволяват творчество в дизайна, играят ролята на подарък и са приложими за почти всякакви бизнеси.
Чашите - разполагат с голяма площ, върху която може да се твори, могат да се ползват продължително време, а вече има и термо чаши, които променят цвета си според температурата на течността в тях.
Тениски - най-изтърканият рекламен материал, но въпреки това доста печеливш - "Възможността да се носят и след приключване на рекламната кампания осигурява дълготрайност на бранда". Обикновено носим такива рекламни тениски, когато спортуваме или се обличаме небрежно за разходка например, което прави възможно брандът да се забележи от хората около нас. Освен това площта за реклама върху тениската като рекламен материал е голяма.
И всички останали офис артикули като визитници, листчета, моливи и флашки, които фирмите брандират поради простата причина, че са винаги от полза за всеки офис.
А защо изобщо си разменяме подобни фирмени материали? Ами защото по този начин демонстрираме корпоративно величие.

Диляна Котева


 
 
 

Влиянието на думите в маркетинга - Жанет Найденова

"Казвайки верните неща с грешни думи е загуба на време и пари", казва маркетинг консултантът Жанет Найденова. В статията си, тя изброява ценни думи, с които можем да привлечем потребителите си и да предизвикаме "Call to Action". Думите са не само средство да изразим себе си, но и начин да повлияем психологически на този срещу нас, "да го мотивираме да мисли точните неща". Тъй като в момента поддържам фирмена страница във Facebook, списъкът на Жанет от думи предизвикващи Like и Share, биха ми били от голяма полза. Вижте ги и Вие: вдъхновявай се, забавлявай се, отстъпка, вземи, игра, сподели, харесай, спечели, победител. 
Смятам, че Жанет е уцелила наистина въздействащи за потребителя думи, които биха били от печеливши за всеки маркетолог. Съветвам Ви да прочетете статията й, както и да следите блога й: http://jnnmarketing.blogspot.com/2014/04/guerrilla-marketing_30.html

Диляна Котева

"With Dad" - Новата реклама на Nissan 2015

Nissan пуснаха новата си реклама за 2015 : https://www.youtube.com/watch?v=Bd1qCi5nSKw

Рекламата беше пусната за първи път в най-скъпото телевизионно време от годината - финала на футболната лига Super Bowl. В центъра на сюжета е бащата, който е спортен автомобилист. Японският бранд Nissan е избрал една от най-известните рекламни агенции в САЩ - TBWA/Chiat/Day Los Angeles. 
Напоследък има тенденция да се създават реклами насочени към бащите, което е изключително интересно. Досега, в подобен тип "семейни реклами", фокусът винаги е бил насочен към майките, защото маркетингът знае, че майките са хората пазаруващи в магазина. Те са хората, които освен че се грижат за дома и семейството, вече и сами си изкарват парите. А това означава, че те най-вече трябва да бъдат "облъчени". Но за реклама на автомобили трудно можем да видим основна роля изиграна от дама. Както и да го погледнем, мъжете са по-ценният потребител от жените. И нека се върна към "dadvertising", както вече са започнали да наричат подобен тип реклами, в които на фокус е бащата. В рекламата на Nissan, бащата играе автомобилен състезател, който постоянно пътува и рискува живота си във всяко състезание, заради страстта си към спорта. През това време обаче, синът му израства, виждайки го много рядко. Рекламата показва паралелно живота на бащата в състезания и живота на сина от раждането му, до тинейджърските му години. И двамата страдат един за друг.

Но въпреки тази липса, синът се гордее с баща си. В края на рекламата е любимата ми част, когато бащата се появява неочаквано, за да вземе момчето си от училище, в уникален, тъмно червен, жесток Nissan. А забелязахте ли, че през цялото време в рекламата, бащата винаги си хваща такси, когато заминава на състезание? В края на рекламата обаче, когато очевидно е спечелил и последната си мечтана купа и се връща към семейството си, той е с новият модел на Nissan. Но брандът присъства през цялото време в рекламата - спортните автомобили, каските, екипите и т.н. Сякаш Nissan присъства винаги в живота на този баща, но под различна форма - в страстта му към спорта или в обичта му към семейството. Рекламата на японския бранд не ме просълзи, но определено предизвика емоция в мен. В рамките на кампанията, освен 4 млн. долара за излъчване на спота, които е похарчила компанията, тя ще дари и 1 млн. долара от тях на две международни организации, които се борят с крайната бедност - Wounded Warrior Project и Habitat for Humanity. Много благородно от страна на Nissan!

Диляна Котева


Примери за реклами, в които бащата е фокус:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JSWDo95hNR0
https://www.youtube.com/watch?v=v_i3Lcjli84  - една от любимите ми реклами!
https://www.youtube.com/watch?v=ZKB9rQecEgU&feature=player_embedded
https://www.youtube.com/watch?v=ek99sI_KB94
https://www.youtube.com/watch?v=PmCDxY2lJAE
 

Да поговорим за реклама - списание Капитал


През 2014 година, голяма част от рекламодателите смениха екипите си и миграцията на кадри между агенциите достигна наистина неочаквани нива. Лично аз съм един от примерите за човек, който преминава през рекламни агенции и рекламодатели от няколко години насам, сякаш си сменям гардероба всеки сезон. Тази хаотична тенденция очевидно не съществува само в моята професионална кариера, а се забелязва навсякъде, дори и на ниво мениджъри. 
"Най-добрите резултати идват, когато се работи в устойчива среда", споделя Мария Тодорова от Next-DC. Съгласна съм с мнението й, защото въпреки че работата на рекламистите е да бъдат креативни, все пак е необходима някаква последователност. Няма как една агенция да се стреми да хване възможно най-много клиенти, а в същото време да не разполага с достатъчно хора, които да свършат работата качествено. Агенциите нагърбват служителите с множество проекти на множество брандове, а това води до липса на съсредоточеност в резултатите.
Тази година бях свидетел на това по време на пичовете, организирани от трите мобилни оператора. Това всъщност са едни от най-големите рекламодатели, които естествено малки и големи агенции се стремяха да привлекат. Всички искаха да се представят в най-добрата светлина и да измислят нечувани концепции за реклама. Но тези пичове, не накараха мениджърите да разпределят ефективно работата на криейтива и по останалите брандове, а напротив - нагърбиха максимално служителите си без да се замислят за риска от некачествен краен резултат и загубени лоялни клиенти. Не бих нарекла това устойчива среда в която се постигат добри резултати, а по скоро хаотична среда, страдаща от липса на план.
Тази хаотичност се забелязва и в самите услуги, които предлагат рекламните агенции. "... да не бъдеш каналоцентричен, а да си смислово важен и да създаваш подходящо съдържание - ако имаш какво да кажеш и го облечеш в подходящата форма, винаги ще намериш точния канал", казва Калина Петкова от Publicis Marc Group. Моите наблюдения са, че агенциите (може би по-скоро малките) се опитват да предложат на клиентите си възможно най-много канали за комуникация само и само да си набавят повече работа и съответно да източат повече пари от рекламодателя. Както знаем, сега дигиталните канали за комуникация са на мода. При тях сякаш е по-лесно, защото се предлагат готови решения - банери, нови сайтове, апликации в социалните мрежи, имейл маркетинг и т.н. Трябва просто да се измисли един дизайн и е време за шоу. Но това всъщност разконцентрира брандовете и целевите им аудитории. А и бюджета не е безкраен. За рекламодателите дигиталната реклама е по-евтина сравнение с TV или OOH, но това означава ли, че бранда трябва да се появи във всички дигитални канали на всички безжични устройства? Милин Джалалиев от Saatchi&Saatchi казва "Идеите на агенциите не трябва да са само на повърхността, на чисто комуникационно ниво, а трябва да влизат в дълбочина в бизнеса на компанията".
А що се отнася до посланията, както казва Чавдар Кенаров от Noble Graphics, те по-скоро са "рекламни обяви", отколкото послания базирани на въздействаща идея. "Тоталната несигурност, обезверяването и немотията промениха възприятията на хората. Това разбира се, прави нашата работа още по-трудна." Какво смятате наистина за постоянните и напрегнати послания "Вземи!", "Само сега!", "Веднага!"? Този стрес също е неприятен за потребителите и ги кара единствено да си запушат ушите. 
Всички рекламисти твърдят, че рекламата трябва да развива и образова потребителите, но те не го правят. Заливат ни с безсмислена информация и плоски послания, карайки ни да купим продукти, от които нямаме нужда. Както винаги се дъвчи, това произлиза от неправилната комуникация между рекламна агенция и рекламодател. Може би наистина е време рекламните агенции да започнат да предлагат бизнес решения на клиентите си, а не просто рекламни кампании. 

Диляна Котева

Източник: http://www.capital.bg/biznes/media_i_reklama/2015/01/23/2458867_2015_da_pogovorim_za_reklama/
 

вторник, 3 февруари 2015 г.

Иновациите идващи от Африка - TED's Talk Toby Shapshak

В тази публикация, ще коментирам проблем свързан с иновациите, а именно предубедената ни представа за иновация.
В това видео: http://www.ted.com/talks/toby_shapshak_you_don_t_need_an_app_for_that Toby Shapshak коментира как много от иновациите в днешно време идват от Африка. Според него те са най-чистата форма на иновация произлизаща от необходимостта. Съгласна съм с него, защото такива иновации не само улесняват човечеството, но и спестяват наличните ресурси.
Журналистът разказва например как Ерик Мерифийлд е открил камъните за вълноломи. Той е най-известният откривател, за когото никога не сме чували. През 1963 на пристанището в южноафриканския град се разразявала буря и докато той гледал как децата си играят с играчки от биволски кости, наречени "dolosse", му хрумнала идеята за камъните. Те приличат на вдигнати нагоре ръце като за скок и се използват на всяко пристанище в света, за да препречат пътя на водата към сушата. Световният пренос на стоки по море не би бил възможен без африканска технология като тази. 
За иновациите, Toby дава много забавен пример. Вижте тази карта на земното кълбо:
Може би сочейки към Африка, ще си кажете "Вижте, това е тъмният континент", но всъщност не е така. Това е карта на иновациите, където лесно можете да разпознаете къде се случват те. Не и на всички места с много електричество. Причината е в това, че там където виждате светлини, всеки гледа телевизия или играе на Angry Birds. Истинската иновация е това, което се случва в Африка, защото тя разрешава проблеми. Хората в Африка решават истински проблеми, защото им се налага. И когато решават истински проблеми за хората, в същото време ги решават и за останалата част от света.
Toby разказва как в Калифорния, всички са много развълнувани от едно мъничко пластмасово квадратче, което се слага в телефона. С него можете да допрете кредитната си карта и хората казват: "Ето вече не ни трябва кредитна карта на касата в магазина." Фантастично! А защо изобщо се нуждаем от кредитна карта? В Африка това се прави от години, на телефони като този на снимката.
Това, което е толкова забележително за системата за разплащане, възникнала в Африка и наречена M-Pesa, е че работи на телефони като този. Работи на всеки възможен телефон, тъй като използва SMS-и. С нея можете да платите сметките си, да си напазарувате, да платите училищните такси на децата си. "Казаха ми, че можете дори да подкупите митнически служители." На ден през M-Pesa се правят транзакции за около 25 милиона долара. 40% от Кенийския БВП преминава през M-Pesa, използващ телефони като този. Това не е просто функция на телефона. Всъщност това е