В това видео: http://www.ted.com/talks/toby_shapshak_you_don_t_need_an_app_for_that Toby Shapshak коментира как много от иновациите в днешно време идват от Африка. Според него те са най-чистата форма на иновация произлизаща от необходимостта. Съгласна съм с него, защото такива иновации не само улесняват човечеството, но и спестяват наличните ресурси.

За иновациите, Toby дава много забавен пример. Вижте тази карта на земното кълбо:
Може би сочейки към Африка, ще си кажете "Вижте, това е тъмният континент", но всъщност не е така. Това е карта на иновациите, където лесно можете да разпознаете къде се случват те. Не и на всички места с много електричество. Причината е в това, че там където виждате светлини, всеки гледа телевизия или играе на Angry Birds. Истинската иновация е това, което се случва в Африка, защото тя разрешава проблеми. Хората в Африка решават истински проблеми, защото им се налага. И когато решават истински проблеми за хората, в същото време ги решават и за останалата част от света.
Toby разказва как в Калифорния, всички са много развълнувани от едно мъничко пластмасово квадратче, което се слага в телефона. С него можете да допрете кредитната си карта и хората казват: "Ето вече не ни трябва кредитна карта на касата в магазина." Фантастично! А защо изобщо се нуждаем от кредитна карта? В Африка това се прави от години, на телефони като този на снимката.
Това, което е толкова забележително за системата за разплащане, възникнала в Африка и наречена M-Pesa, е че работи на телефони като този. Работи на всеки възможен телефон, тъй като използва SMS-и. С нея можете да платите сметките си, да си напазарувате, да платите училищните такси на децата си. "Казаха ми, че можете дори да подкупите митнически служители." На ден през M-Pesa се правят транзакции за около 25 милиона долара. 40% от Кенийския БВП преминава през M-Pesa, използващ телефони като този. Това не е просто функция на телефона. Всъщност това е
смартфона на Африка. Също така е радио и фенер и повече от всичко останало, батерията му има изключително дълъг живот. Защо? Защото от това се нуждаем. В Африка, хората имат много сериозни проблеми с електричеството. Впрочем можете да актуализирате Facebook-а си или да изпратите Gmail от телефон като този.
В Африка са намерили още множество начини да използват всякаква налична технология максимално. Toby споделя как в Кения съществува услуга наречена iCow, която изпраща наистина важна информация за набавянето на млечни продукти. Млечният бизнес в Кения е на стойност 463 милиона щатски долара. И разликата между голям и малък фермер е само в няколко литра мляко на ден. Това е начин за измъкване от бедността с наистина прост и обикновен телефон. А това наистина е иновация.
И последната част с която журналистът завършва е как на Запад се говори за иновация на ръба - "Ами разбира се, че се случва на ръба, тъй като в средата всички останали обновяват статусите си във Facebook. Или което е по-лошо, опитват се да разберат настройките за поверителност на Facebook. Това не е просто гръмка фраза, това наистина е иновация на ръба". И докато всички са заети с всякакви други неща, Африка разрешава проблемите на света. Така че:
Диляна Котева
(Материал и идеи Toby Shakpshak http://www.ted.com/talks/toby_shapshak_you_don_t_need_an_app_for_that#t-210461)
Няма коментари:
Публикуване на коментар