Известната ирландска бира Guinness изтъква "The Sapeurs" - общество от елегантни джентълмени в Конго, група бедни, но невероятно изискани хора от Бразавил, столицата на Република Конго. Техният живот не се определя от работа или богатство, а от морален код и вдъхновяваща визия, демонстрираща усет към модатата и креативност. Те обожават елегантността и стила в модатата.
"The Sapeurs" играят с цветовете, текстурите и десените които носят, но за тях не е важна материята на облеклата или пък цената на костюмите, а човекът който се намира в тях. "The Sapeurs" ни показват, че в живота не винаги можем да избираме какво ще ни се случи, но винаги можем да избираме кои да бъдем. Чрез тази реклама се възхваляват както "Guinness", така и "The Sapeurs", които изумително се вписват в историята на бранда. За тези, които не са запознати, по-долу ще Ви разкажа малко и за нея.
Но нека се върнем към рекламата на Guinness, дело на рекламната агенция BBDO, Лондон. Чудите се какво общо имат "The Sapeurs" с Guinness - това е слоганът на кампанията "Made of More", която има за цел да покаже обикновени хора по света, които всъщност са вдъхновяващи. Както казах, "The Sapeurs" вярват, че в живота не винаги можем да избираме какво ще ни се случи, но винаги можем да избираме кои да бъдем. Тук е връзката между бранда и това малко общество.
В техните гардероби, няма място за евтини дрехи. Те по-скоро могат да бъдат видени с облекла на Versace, Prada, Gucci и Armani. Тези хора живеят с по-малко от 30 цента на ден и сдобиването с такива дрехи не е лесна работа. Повечето от тях харчат толкова пари за визията си, колкото за купуването на дома си.
Някои спестяват пари, за да си купят дрехи втора употреба, други разчитат на близки, живеещи в чужбина или пък на хулигани и крадци в големите европейски столици, които им изпращат крадени костюми и аксесоари от последните колекции. Някои от
тях работят на две места, някои просят, вземат назаем и понякога крадат
- правят каквото е необходимо, за да могат да се перчат с Versace,
Prada и Gucci. Да Ви приличат на някой? А ако добавим марки като BMW,
Mercedes и най-новото Maserati, паркирани пред столично заведение?
Въпреки всички тези начини за сдобиване с дрехите, тези мъже изглеждат наистина като за милион долара, докато годишният им доход е едва 100 долара. Истинският "Sapeur" трябва да бъде и образован, да говори гладко, но и да има солидна морална етика. Това означава, че отвъд външния вид и суетата, скъпите облекла са моралната аристокрация на индивида. Когато "Sapeur" изразява себе си чрез хармония в дрехите си, той изпраща адмирациите си към Господ.
Смятам, че рекламата на Guinness - "Meet The Sapeurs" е впечатляваща, защото е нестандартна, защото показва обикновени хора, имайки необикновени убеждения и най-вече защото доказва, че всеки може да бъде нещо повече, независимо от обстоятелствата в живота му: Guinness - "Made of More"!
Диляна Котева
Ето малко и за историята на ирландската бира: Guinness е основана през 1759 година, но първата си реклама пускат през 1794 година. Интересен факт е че през 1929 година напитката се слави с посланието "Guinness is Good for you". През тези години докторите смятали, че тази бира притежава полезни съставки. Дори до 1950 година в ирландските болници давали на току-що родилите майки от бирата, защото тя имала високо съдържание на желязо. Затова не е чудно и защо от Guinness са избрали именно това послание. (Това ми напомня за историята на Coca-Cola и как през Втората Световна Война, носели на войниците от напитката, защото вярвали че повдигала бойния дух на войската. Популярността ѝ нараства след войната, когато завръщащите се войници я превръщат в синоним на американския начин на живот.) Слоганът се запазил и през следващите 40 години, докато не настъпили по-сериозни регулации в рекламния бизнес. Напитката е кръстена на нейния създател Arthur Guinness и ДА, Рекордите на Гинес идват от наименованието на този бранд. През 1951 изпълнителният директор на Guinness - Sir Hugh Beaver спорел защо яребицата била най-бързата дива птица в Европа. След като осъзнал, че е невъзможно да докаже твърдението си чрез никой справочник, той решил да публикува такъв тип книга, която да разрешава подобни спорове. През 1954 година Guinness пуснали тираж от 1000 копия на "Книгата с рекорди" под формата на марктингов инструмент за реклама. В момента Книгата на Гинес държи своят собствен рекорд като най-продаваната серия от книги на всички времена!
http://www.businessinsider.com/an-evolution-of-guinness-advertising-2012-3?op=1#ixzz3PyBzpDAd
http://www.guinness.com/en-gb/sapeurs/
https://www.facebook.com/notes/jadili-africa/s-a-p-e-u-r-s-meet-the-sapeurs-of-congo-by-valerie-rain/226441287408044