"Колкото повече неща започваме, толкова повече неща ще има за започване!" Рекламата на Теленор, успя наистина да ме изненада и да ме накара да си я пусна поне още веднъж, за да се заслушам и вгледам по-добре.
Ще започна с музиката, която остава в съзнанието на потребителя, мелодията, която успява да провокира едновременно спокойствие и любопитство. Интересно е как, тази мелодия все още не ме е подразнила, въпреки че я чувам от слушалката, при всяко позвъняване на абонат на Теленор. Музиката в рекламата значително допринася за ефекта и запомнянето на клипа. Не са много рекламите, чийто мелодии са успели да ме впечатлят, а тази определено печели първото място.
Гласът от рекламата, ми е доста познат, но не успях да намеря името на диктора. За първи път чувам този глас да говори по по-формален начин "да пробваме, да видим кво ще стане". Това е всъщност част от чара на тази реклама, дистанцията е допустимо скъсена, така че брандът да успее да се доближи по-близо до потребителя. Тонът на диктора и емоцията, която той предава, ми приличат на онзи вид говорене, което актьорите от театъра обикновено използват, а напоследък започнах да го чувам и от актьори в някои български сериали (ролята на журналиста Стефан Марков от "Фамилията" (Асен Блатечки). Благодарение на избора на този глас, с този тон, смятам че рекламата е успяла да създаде силна емоционална връзка с потребителя. Разбира се, има и много други особености на тази реклама, които допринасят за успеха й.

Такава особеност е сивотата. Обикновено, всяка видео реклама, е снимана при хубаво и слънчево време, може би защото хората сме предразположени да виждаме слънчевите дни, като позитивни, а дни с дъждовно време например, като тъжни и неприятни. Тази реклама обаче, изцяло е снимана сякаш под мрачно небе. Като изключим залеза, където се прокарват слънчеви лъчи, през цялото останало време, фонът е сив. Смятам, че целта е била максимално да бъде създадена връзка в съзнанието на потребителя с реалността. Тоест животът през очите на днешния работещ човек, където не всеки ден е слънчев, а напротив - през повечето дни в годината присъства сивото.
"Да започнем отиването на работа, с песен на нова група". Изречение, което се доближава до възприятията на заетите млади хора, които искат не искат, всяка сутрин намират стимул и отиват на работа, дори и в дните, когато изобщо не им е до това. Кадърът с клипа от YouTube, също е изключително типичен за този таргет - всички сме си пускали клип от YouTube докато работим - някой колега ни го показва, натъкваме се някъде из Интернет пространството или пък си пускаме приятна музика, по време на работа.
Почти навсякъде в рекламния клип присъстват различни устройства (смарт телефони, таблети, лаптопи), чиято цел е да демонстрира, че Теленор предлага устройствата, от които се нуждаят днешните потребители. Не само, че те присъстват, но и се използват от хората в клипа - да снимат някоя гледка, да се обадят на някого, да слушат музика и т.н. Но никъде не се показват като нещо луксозно, притежавано от определени хора, напротив това послание е насочено към масата.
И последното, което бих искала да анализирам, са думите в тази реклама. Тя започва с това как всички се стремим към новото начало и имаме нужда от отправна точка, за да започнем. Кадърът с доминото е ключов и се появява на точното място в думите на диктора. Следват кадри с обикновени хора, като на екрана са изписани техните типични български имена, включва се вокалната част от песента, придружена от множество сантиментални, непрофесионални снимки от живота на средния българин. Показването за секунди на Григор Димитров, сред тези кадри, като част от обикновените хора, по някакъв странен начин ободрява мисълта на човек, докато гледа рекламния клип. Интересна е структурата на видеото - "Да започнем ритуала по събуждане на децата така, че какво от това, че е рано рано?" постепенно преминава с "отиване на работа" и завършва с "приготвянето на вечери". Отличени са моментите през деня, в които човек се "събужда" - сякаш през останалата част от деня, времето му отминава неусетно и механично. И накрая човеците, изправени пред хоризонта - "Ново начало. Време е за нови планове." (ясно е, че "планове" е двусмислено, нали).

Успешната реклама създава силна емоционална връзка и изгражда положителни асоциации. Теленор не само успява да осъществи връзката, а най-вече да подтикне потребителя към действие, чрез най-мощния стимул - желание за ново начало.
Диляна Котева
Рекламата: https://www.youtube.com/watch?v=nTbo42I9328
В настоящата публикация, ще ви разкажа и ще коментирам интересни гледни точки относно това "Защо купуваме".
Знаете ли, че всъщност науката за пазаруването е вдъхновена от един от най-известните учени на Америка в областта на социалните науки - Холи Уайт. Един от най-големите му приноси за обществото, били проучванията му за това как хората използват обществените пространства - улици, паркове, площади и т.н. С помощта на скрити проследяващи и записващи устройства и интервюта, Уайт и неговият екип установявали всичко за начина, по който хората си въздействат с всяка пейка, храст или фонтан, използвайки ги за обяд, за да погълнат малко слънце, да се социализират, да позяпат или просто мирно да се помотаят. Измервали всичко: идеалната дължина на стъпало, когато се използва за сядане, как слънчевата светлина, сенките и вятърът влияят на използването на парка или как околната среда на едно обикновено място, офис сградите, строителните обекти или училищата определят качеството на живот там. Интересно е как такива проучвания са се случвали през 60-те години, а всъщност колко по-отдавна е имало паркове, улици и площади.
И така, малко по-късно, през 90-те години, се появила и науката за пазаруването, инициирана като проект от Пако Ъндърхил, финансиран от CBS Records на стойност 5000 долара. Днес подобни проучвания струват милиони долари и не много компании имат възможност да си позволят такива услуги, специално за тяхната марка или пък верига магазини. Въпреки това, информация може да се получи безплатно от Интернет или от различни книги и учебници, разбира се, рядко преведени на български език.
Магазините в днешно време, особено по-големите вериги, са направени така, че колкото повече време прекарваме в тях, толкова повече пазаруваме. Всъщност, ако посещавахме магазини, само когато трябваше да си купим нещо и ако след като сме там, купувахме само нужното, икономиката щеше да се е сгромолясала. Благодарение на науката за пазаруването и хилядите проучвания проведени в магазините, чрез скрити снимачни устройства или директни интервюта, всеки един дисплей в магазина, коридор, дори каса, са проектирани така, че клиентът да си купи още нещо и още нещо. Понякога, дори трябва да положим усилие, за да избегнем пазаруването, което ни дебне отвсякъде. Но ни преследва и още един гигант - онлайн пазаруването, което дори когато са затворени всички магазини, то работи 24/7, а реклами изскачат от всеки ъгъл, стига само да отворим лаптопите си. Освен големите вериги и техните трикове, търговията на дребно расте с огромни темпове - всеки втори, който има малко заделени пари в нашата страна, решава да ги инвестира в малък бизнес. Има твърде много за продажба, през твърде много обекти. Дори когато е най-силна, икономиката не може да се справя с растежа на търговията на дребно. Ако съдим по раждаемостта в страната ни, ние създаваме магазини значително по-бързо, отколкото купувачи.
В заключение на тази статия, ще кажа, че времето, което купувачът прекарва в магазина, зависи от това колко удобно и забавно е преживяването му там. А колкото повече време прекарва, толкова повече купува. Подобно на приносите на Уайт за подобряването на парковете и площадите, науката за пазаруването създава по-добра околна среда за търговията на дребно. Въпреки това, удоволствието от пазаруването е почти несравнимо и се съгласете, че повечето от нас нямат нищо против тази наука. Все пак, тя допринася за още по-приятното преживяване в магазина ... преди касата.
Диляна Котева
Какво ще съдържа "Дневникът на един рекламист"?
Коментар (резюме) на поне 1 книга
Коментар на поне 1 филм/видео
Коментари и анализи на статии
Коментари и анализи на информационни ресурси
Коментари на поне 3 реклама или рекламни кампании